Najważniejsze informacje o budowie komputera

Komputer często jest traktowany jako jedno skomplikowane urządzenie, które składa się z różnych części, ale niekoniecznie wiadomo jakich. Czasem łatwo się pogubić w tych wszystkich kartach graficznych, sieciowych, dźwiękowych różnych procesorach i zasilaczach, ale mgła tajemnicy szybko się rozwiewa. Okazuje się, że budowa komputera jest łatwa do zrozumienia, a zdobycie tej prostej wiedzy pozwoli na samodzielne składanie komputerów, ich rozbudowę lub naprawę.

Z czego składa się komputer?

1. Płyta główna

Płyty główne są pełne różnych złączy i gniazd dla podzespołów komputera. Najważniejszą cechą jest podstawka pod procesor. To jej rodzajem powinno się kierować przy wyborze płyty głównej – są konstruowane pod procesory AMD lub Intel
Aktualnie płyty główne konstruowane są w ten sposób, że nie istnieje możliwość błędnego podłączenia podzespołów komputera. Jest to piękny ukłon w stronę osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji samodzielnie składać swojego urządzenia.

2. Procesor

Procesor jest najważniejszym układem w całym komputerze, który koordynuje pracę wszystkich pozostałych podzespołów. Składa się z kilku do kilkunastu rdzeni, gdzie każdy może pracować niezależnie nad innymi zadaniami lub mogą wspólnie rozwiązywać duży i czasochłonny projekt. Wydajność procesora zależy głównie od jego specyfikacji, na którą składa się architektura, taktowanie oraz pamięć podręczna.
Głównymi producentami procesorów są AMD oraz Intel. Obie firmy mają produkty z każdej półki cenowej i przeznaczone do wielu różnych zajęć – od zastosowań domowych, aż po grafikę komputerową, montowanie filmów, tworzenie gier oraz gameing.

3. Karta graficzna

To właśnie na ten element największą uwagę zwracają gracze i graficy komputerowi. Karta graficzna odpowiedzialna jest za wyświetlanie obrazu. Głównymi seriami kart graficznych są AMD Radeon oraz Nvidia GeForce
Coraz częściej można spotkać procesory ze zintegrowanymi kartami graficznymi, ale warto pamiętać, że są to mniej wydajne układy.
Droższe karty graficzne o większych możliwościach potrzebne są do gier komputerowych, stacji roboczych oraz grafiki komputerowej. Do zwykłej pracy biurowej czy obsługi multimediów starczą ich najprostsze wersje.
Istotną kwestią w przypadku kart graficznych jest pobór energii elektrycznej – im wyższa wydajność układu, tym więcej potrzebuje energii do prawidłowego działania. Wiąże się to również z wyższymi temperaturami, a co za tym idzie – z koniecznością zainwestowania w lepszy układ chłodniczy.

4. Pamięć RAM

Kości pamięci RAM mają za zadanie przechowywać tymczasowe informacje otwartych programów i gier. Większa ilość pamięci usprawnia działanie komputera.
Zaawansowane programy graficzne oraz gry komputerowe najlepiej spisują się przy 32 GB a nawet 64 GB pamięci RAM. Komputer przeznaczony do spokojnego użytku domowego wystarczy, że będzie miał 8 GB lub 16 GB pamięci RAM.
Przed zakupem modułu RAM należy sprawdzić aktualnie posiadany model i dokupić tę samą generację. Aktualnie na rynku dostępne są jej dwa rodzaje: DDR3 oraz DDR4, choć już niedługo na rynku pojawi się DDR5. Warto pamiętać, że nie są one ze sobą kompatybilne – istotna tu jest specyfikacja płyty głównej.
Najwydajniejsze kości RAM mają wbudowany radiator, którego zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru ciepła.

5. Dysk twardy

Na dysku twardym przechowywane są wszystkie dane: system, programy, gry, zdjęcia czy filmy. Dlatego też ich istotną cechą jest pojemność. Aktualnie można wyróżnić dwa rodzaje dysków twardych: HDD oraz SSD.
Dyski HDD mieszczą w sobie więcej danych i są tańsze, ale są znacznie wolniejsze.
Dyski SSD z kolei są odporne na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzują się dużą prędkością działania. Przekłada się to na wyższą cenę i nieco mniejszą pojemność.

6. Zasilacz

Jedna z ważniejszych części komputera. To właśnie zasilacz jest odpowiedzialny za dostarczenie energii elektrycznej do płyty głównej i pozostałych podzespołów. Jego zadaniem jest również zabezpieczenie komputera przed awariami sieci.
Najważniejszą cechą zasilacza jest moc znamionowa określająca możliwości danego zasilacza. Od niej zależy jak bardzo rozbudowany może być komputer, aby nie zabrakło dla niego mocy.

7. Obudowa

Ostatni z głównych elementów komputera stacjonarnego. Głównym kryterium wyboru obudowy jest jej wygląd, ale nie jest to jedyna cecha, którą powinno się kierować.
O ile design obudowy jest istotny, ponieważ jest pierwszym co rzuca się w oczy, to ważne są również jej możliwości, rozmiar oraz funkcje.
Musi być pojemna, aby pomieścić wszystkie podzespoły komputera i niezbędne kable. Nie można również zapomnieć o wentylacji, aby uniknąć przegrzania karty graficznej. Powinna również zapewniać wygodny dostęp do złączy gniazd USB , w celu podłączenia myszy komputerowej, klawiatury lub innych urządzeń peryferyjnych.

Jaki monitor do domu wybrać?

Podsumowanie

Samodzielne montowanie oraz rozbudowa komputera nie są niczym skomplikowanym. Wystarczy poznać kilka podstawowych cech podzespołów, a wymiana karty graficznej, procesora czy kości RAM nie sprawi żadnego problemu. Szczególnie teraz, kiedy obsługa komputerów staje się coraz bardziej intuicyjna.

One Comment on “Najważniejsze informacje o budowie komputera”

Dodaj komentarz