Choć wydawałoby się, że wybór pamięci USB jest bardzo prosty, czeka nas wiele dylematów w tym temacie. Jaka pojemność? Obudowa metalowa, a może plastikowa? Jak szybki powinien być pendrive do laptopa? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
Czym jest pendrive?
Pendrive to pamięć flash, którą podłącza się do portu USB w komputerze, laptopie czy innych urządzeniach. Zaletą pamięci USB jest przede wszystkim kompatybilność. Pasuje ona do większości urządzeń, które wyposażone są w złącze USB. Bez problemu więc możemy podłączyć pendrive do laptopa, do odtwarzacza w samochodzie, do telewizora czy nawet do smartfonu, za pomocą odpowiedniej przejściówki.
Kolejna ważna zaleta pendrive’ów to ich mobilność. Są to niewielkie urządzenia, które bez problemu mieszczą się w dłoni. Możemy schować je w dowolnej kieszeni i zabrać w podróż, do pracy czy na uczelnię. Przy tym są odporne na różne uszkodzenia, więc nie musimy się obawiać o utratę swoich danych.
Dobry pendrive do laptopa – szybkość to podstawa
Szybkość przesyłu danych odgrywa duże znaczenie przy wyborze pendrive’a. To od niej będzie zależało, jak długo będzie trwać przegrywanie plików, np. z komputera na laptopa czy z laptopa na inne urządzenie. Jeśli chcemy wybrać dobry pendrive do Macbooka, warto zadbać o wysoką prędkość. Najlepsze pamięci USB wyposażone są w złącze USB 3.0, 3.1 lub 3.2. Dzięki temu będą mogły osiągnąć prędkości transferu rzędu 100-400 MB/s w przypadku odczytu sekwencyjnego. Przykładowo model FIT Plus USB 3.1 marki Samsung osiąga prędkość do 400 MB/s*, co oznacza, że w ciągu zaledwie 10 sekund możemy przesłać na komputer plik o wielkości 3GB.
Poza prędkością warto zadbać także o odpowiednią pojemność. Dostępne rozmiary pamięci to zwykle od 64GB do 512GB. Warto dopasować je do swojego zapotrzebowania.
Jaki pendrive do radia samochodowego? Odporny na wstrząsy i zmienne temperatury
Słuchanie muzyki w samochodzie stało się dla nas czymś naturalnym. Niestety niekiedy w radiu lecą wciąż te same hity, które z czasem mogą nam się znudzić. Jeśli nasze radio samochodowe obsługuje pendrive’y, jesteśmy uratowani. Wówczas możemy zgrać na nośnik ulubione kawałki, by uprzyjemnić sobie jazdę. Warto jednak wybrać odpowiedni model. Musimy pamiętać, że pendrive w aucie może być narażony na różne warunki. Nierówne, dziurawe drogi generują wstrząsy. Ponadto latem czy zimą temperatury mogą się wahać od tych bardzo wysokich do wręcz mroźnych. Dobry pendrive do radia samochodowego powinien więc być odporny zarówno na wstrząsy, zmienne temperatury, jak i inne niekorzystne warunki. Wspomniany już model FIT Plus marki Samsung, dzięki wytrzymałej obudowie jest odporny na wodę, wstrząsy, temperaturę, oddziaływanie magnetyczne, a nawet promieniowanie rentgenowskie**. Możemy więc być pewni, że nasze dane są odpowiednio zabezpieczone.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* Do 400 MB/s w przypadku modeli 256/128 GB; do 300 MB/s i 200 MB/s w przypadku modeli 64/32 GB.
** Do 72 godz. w wodzie morskiej. Przyspieszenie grawitacyjne do wartości 1500. Wytrzymuje temperaturę operacyjną w zakresie od -25°C do 85°C oraz nieoperacyjną między -40°C a 85°C. Do 15 000 gausów (wartość równa rezonansowi magnetycznemu). Do 50 rentgenów (wartość równa rentgenom lotniskowym).