Ranking darmowych programów antywirusowych

Wraz z rozwojem techniki wzrasta ryzyko zainfekowania komputera. Cyberbezpieczeństwo staje się coraz częściej poruszanym tematem, a użytkownicy indywidualni są świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą surfowanie po Internecie.
Zadaniem antywirusa jest blokowanie złośliwych fragmentów kodu, który mógłby zainfekować urządzenie. W ten sposób chronią dane użytkowników, takie jak hasła, lokalizacja, odwiedzane strony czy wysyłane i odbierane wiadomości.

Top najlepszych darmowych programów antywirusowych

1. Avas Free Antivirus

Choć kiedyś nie cieszył się zbyt dobrą opinią, to teraz Avast jest jednym z najpopularniejszych programów antywirusowych. Program zapewnia ochronę przed każdym typem zagrożenia, na jakie można natrafić w sieci spyware, adware, worm, ransomware
Dodatkowo umożliwia skorzystanie z licznych funkcji, takich jak menadżer haseł, ochrona przeglądarki, czyszczenie rejestru czy skanowanie środowisk sieciowych.
Największa wadą Avasta jest jego agresywna reklama, zachęcająca do zakupu płatnej licencji, jednak taką niedogodność można wybaczyć. Szczególnie biorąc pod uwagę możliwości i wysoką skuteczność programu w jego darmowej wersji.

2. Windows Defender

Program przeznaczony dla systemów Windows. Jeszcze niedawno był to pierwszy program, który usuwało się po zainstalowaniu systemu operacyjnego.
Obecnie Windows Defender jest jednym z czołowych programów antywirusowych. Nie spowalnia komputera, a jego obecność jest ledwie zauważalna w poborze mocy. Jednocześnie jest wyjątkowo prosty w obsłudze, a większość czynności wykonuje automatycznie.
Dużym plusem Windows Defendera jest absolutny brak reklam oraz nachalnych informacji o jego płatnej wersji. Całkowicie skupia się na darmowej ochronie komputera i robi to doskonale.

Wyciszenie komputera

3. Panda Antivirus

Prosty w obsłudze i skuteczny antywirus o przyjemnym interfejsie. Charakteryzuje się wysoką skutecznością w wyłapywaniu złośliwych aplikacji i blokowaniu zagrożeń.
Istotną cechą Panda Antivirusa jest możliwość stworzenia ratunkowego pendrive, który w skrajnych przypadkach może przywrócić lub naprawić system uszkodzony przez wirusa.
Niestety w swojej darmowej wersji nie posiada żadnych dodatkowych funkcji.

4. Avira Antivirus

Jeden z najczęściej aktualizowanych programów antywirusowych, nieustannie rozwijany przez zespół doświadczonych programistów Aplikacja jest szybka i nie obciąża komputera, nawet podczas przeprowadzania pełnego skanu antywirusowego.
Jest to najskuteczniejszy program pod kątem ochrony przeglądarki internetowej. Nie tylko chroni przed złośliwymi stronami, ale także zabezpiecza przed reklamami i skryptami śledzącymi.
Darmowa wersja jest bardzo ograniczona i umożliwia niewiele więcej ponad podstawową ochronę komputera i przeglądarki internetowej.

5. Kaspersky Free

Darmowa wersja znanego antywirusa. Cechuje się niewielkim obciążeniem komputera i wysoką skutecznością ochrony, a całość opiera się na najlepszej technologii na rynku. Jego płatna wersja jest w czołówce antywirusów. Niestety inaczej sytuacja wygląda w jego darmowej odmianie. Nie oferuje tutaj żadnych dodatkowych funkcji poza podstawową ochroną komputera. Oznacza to, że nie monitoruje aktywności programów, ani nawet nie chroni przed atakami sieciowymi.

Co najlepiej wybrać?

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych programów antywirusowych. Przed dokonaniem wyboru warto zorientować się w ich możliwościach i funkcjonalności. Duża część antywirusów znacznie obciąża komputer drastycznie spowalniając jego pracę.
Przedstawione w powyższym rankingu programy są dobrze zoptymalizowane, mają przyjemny interfejs, a część z nich zapewnia dodatkowe możliwości nawet w swoich darmowych wersjach.

One Comment on “Ranking darmowych programów antywirusowych”

Dodaj komentarz