Jak zacząć działać w branży IT?

Ukończenie podstawowego kursu programowania, na które przeznacza się zwykle od dwóch do dziesięciu miesięcy, to tylko początek drogi kariery każdego programisty. W tej branży nauki jest dosłownie całe mnóstwo.

O nauce w branży IT

Po zakończeniu wstępnego kursu, składającego się z samych podstaw, przeciętny kursant widzi już swoje braki i niedoskonałości, co skłania go automatycznie ku kolejnym szkoleniom, a nieraz nawet motywuje go do zainwestowania w prawdziwy bootcamp. Możesz jednak również zapisać się na szkolenia organizowane przez Urząd Pracy – więcej o nich na www.zpowiatu.pl. Jest to jednak jednocześnie ten moment, w którym trzeba już zacząć pracować nad własnymi projektami. Nauka programowania nie może polegać na ciągłym odtwarzaniu, powtarzaniu czyichś kroków czy przyglądaniu się działaniom programistów, którzy prezentują różne rzeczy na filmikach instruktażowych albo nawet na żywo, robiąc to na wykładach i stacjonarnych zajęciach. Każdy, kto aspiruje do bycia programistą, musi jak najszybciej stanąć na własnych nogach. Nie da się nauczyć kodowania, bez wzięcia na siebie odpowiedzialności za wykonywaną pracę. Własne projekty zawsze są zresztą najbardziej doceniane przez rekruterów, bo to one pokazują, że człowiekowi naprawdę zależy i że ma on prawdziwą pasję do programowania, a nie chcę się przebranżowić jedynie ze względu na oczekiwane wysokie zarobki.

Początki w branży IT

Oczywiście te projekty nie muszą być niczym wielkim czy szczególnie oryginalnym. Niejeden kurs programowania podpowiada, co takiego można zrobić na własną rękę, gdy już opanuje się absolutne podstawy. Większość kursantów przygotowuje więc swoje wersje prostych gier typu kółko krzyżyk albo tworzy swoje pierwsze strony internetowe, na których nierzadko umieszcza się potem swoje CV albo inne projekty z portfolio. Zawsze warto też pomyśleć nad jakimś zupełnie innym pomysłem, dzięki któremu można się będzie wyróżnić. Rekruterzy mają już jednak trochę dość tych wszystkich schematycznych programów. Bardziej docenią więc kogoś, kto zdoła udowodnić, że nie tylko ukończył kurs programowania, ale naprawdę nauczył się wykorzystywać to wszystko, co na nim przyswoił i zdołał połączyć to z własnym stylem i kreatywnością.