Ergonomia pracy w czasie home office

Praca zdalna zlecana jest w coraz większej ilości miejsc pracy i stanowi nieodłączny element w systemie działania korporacji, w czasie epidemii koronawirusa większość osób poprzez prace z domu, wykonuje swoje obowiązki.określone w umowie. Większość z nas spędza ten czas przy komputerze siedząc przez kilka, lub kilkanaście godzin za biurkiem, nie myśląc o tym czy pozycja w której spędzają tak duży wymiar czasu, jest korzystna dla zdrowia naszego kręgosłupa, barków, czy karku.

Odpowiednie stanowisko pracy home office

Porównajmy to do jazdy samochodem, gdzie przez rozpoczęciem kolejnej podróży, ustawiamy lusterka, kierownice, ale przede wszystkim fotel kierowcy regulując ustawienie oparcia aby był odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Wszystkie te czynności wykonujemy, nawet jadąc przez krótki odcinek drogi, można zadać sobie więc pytanie, czemu nie inwestujemy w odpowiednie wyposażenie naszego miejsca pracy, mimo że czas spędzany przy biurku jest wielokrotnie dłuższy.

Zadbaj o ergonomię w pracy

Ergonomia w pracy jest podstawą do prawidłowego funkcjonowania w zdrowiu, bez dolegliwości bólowych, poprawiając nasz komfort i produktywność. Pracując zdalnie warto wykorzystać chociażby tipy ze strony www.artbiznes.pl, które ułatwiają i poprawiają efektywność pracy w domu. Odpowiednie dobrane krzesło biurowe, regulowane biurko, oraz monitor pomimo czasem wysokich kosztów zakupu, pomogą nam utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej, nie powinniśmy oszczędzać na naszym zdrowiu. W czasie pozycji siedzącej:

  • Głowa, oraz szyja powinny być przedłużeniem naszego kręgosłupa, unikajmy ruchów zgięcia głowy, oraz skrętu szyi (monitor powinien być regulowany umiejscowiony bezpośrednio przed nami na odpowiedniej wysokości).
  • Kręgosłup w odcinku lędźwiowym powinien przylegać do oparcia naszego siedziska, z aktywnie napiętymi mięśniami brzucha, fotel którego używamy powinien być wyprofilowany, dopasowując się do naszego kręgosłupa.
  • Ręce i nadgarstek powinny swobodnie spoczywać na blacie naszego biurka, pozwala to na uniknięcie przeciążeń, w niektórych sytuacjach prowadzących do powstania cieśni kanału nadgarstka.

Ważne jest również wykonywanie przerw w czasie pracy co 30 minut, wykonując krótkie rozciąganie, lub wykonując krótki kilka kroków np. idąc do kuchni po kawę. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka urazów, oraz lepsze przepływ krwi i odżywienie tkanek. Pamiętajmy że to nie ciągłe siedzenie powoduje powstawanie urazów, ale głównie brak aktywności fizycznej, ruchu.